O roli adwokata w postępowaniu cywilnym można by napisać książkę. Jednak w czym może mi pomóc adwokat w trakcie sprawy rozwodowej?

PORADA PRAWNA

 

Po pierwsze, gdy myślimy o rozwodzie do głowy przychodzą setki pytań- co z naszymi dziećmi, co z naszym domem. I właśnie w takiej chwili można zwrócić się o pomoc do adwokata, który jest  w stanie udzielić odpowiedzi na dręczące nas wątpliwości. Często radzę moim klientom, aby pytania spisywali na kartce, bo w miarę udzielania porady prawnej często można o czymś zapomnieć.

POZEW O ROZWÓD

 

Po drugie adwokat może w naszym imieniu przygotować pozew o rozwód. Można z adwokatem omówić wszystkie aspekty sprawy rozwodowej, czy wnosić pozew o rozwód bez orzekania o winie, czy są szanse na wykazanie winy drugiej strony, jakie dowody, czy też załączniki należy dołączyć do pozwu.

REPREZENTOWANIE

 

Po trzecie adwokat może nas reprezentować w sądzie. Wówczas zleca mu się prowadzenie całej sprawy i to adwokat przygotowuje pozew o rozwód, uczestniczy w rozprawach, składa pisma procesowe, informuje nas o przebiegu sprawy.

Pamiętajmy, że nieznajomość prawa szkodzi. Często zdarzają się na sali sądowej sytuacje, gdy jedną ze stron reprezentuje adwokat, a drugą nie. Oczywiście, wówczas sąd udziela pouczeń, ale nie udziela porad prawnych. Sąd nie będzie tłumaczył zawiłości przepisów i nie powie co jest w danej sytuacji lepsze. Dlatego uważam, że skorzystanie z pomocy adwokata jest niezastąpione.